Pili, řídili, zemřeli. Alkoholu za volantem zase přibývá

Týden.cz, 21.01.2009, 18:30

Počet obětí v důsledku alkoholu stoupl, nehod však ubylo. Hrozba alkoholu za volantem se opět připomněla na českých silnicích. Policejní statistiky evidují za uplynulý rok osmdesát mrtvých, kteří zahynuli pod vlivem alkoholu. Takový počet obětí je více než dvojnásobný ve srovnání s rokem 2007.

Policejní statistiky ukazují, že zatímco v roce 2007 připadla na alkohol za volantem každá 31. oběť, v roce 2008 to již byla každá 17. oběť z počtu celkových nehod.
Podle dopravního experta Jaroslava Hořína sice počet nehod v důsledku alkoholu klesnul, ale zároveň stoupla jejich závažnost. "Alarmující je především nárůst odhalených hříšníků z řad řidičů náklaďáků a kamiónů." dodává Hořín.
Vina na nárustu obětí v důsledku alkoholu podle Hořína neleží na policii, ale především na chování řidičů samotných. "Řidiči čím dál tím víc podceňují vliv alkoholu na své řidičské schopnosti." říká Hořín.
Více hříšníků s alkoholem v krvi naměřili mezi řidiči kamiónů.Do statistik se však započítává také srážka s podnapilým chodcem. I tento jev je podle Hořína čím dál častější. I proto ministerstvo dopravy chystá akci zaměřenou právě na chodce.
"Prozatím nechci moc prozrazovat, ale i takovouto kampaň připravujeme," sdělila on-line deníku TÝDEN.CZ vedoucí BESIP na ministerstvu dopravy Zuzana Ambrožová.
Zároveň dodala, že výsledky policejních statistik zaskočili také ministerstvo. "Taková čísla jsme opravdu nečekali, výsledky analyzujeme," sdělila Ambrožová.
"Nárůst obětí dopravních nehod zaviněných pod vlivem alkoholu je alarmující," říká David Binar, výkonný ředitel sdružení zodpovědných výrobců lihovin FÓRUM PSR. "Chci věřit, že skok v počtu usmrcených z 36 na 80 nesignalizuje dlouhodobější trend ve vývoji následku takovýchto nehod. Čísla roku 2008 je nutné brát jako varování, aby problematice alkoholu za volantem byla věnována patřičná pozornost jak v oblasti policejního postihu, tak zejména prevence," dodává.

Autor: - red

Admin ; Přečteno: 21790 x