Alkohol: Dobrá věc, je-li užívána s mírou

S Davidem Binarem, výkonným ředitelem sdružení zodpovědných výrobců lihovin FÓRUM PSR, jsme mluvili o rizicích a přínosech pití alkoholu.


FÓRUM PSR – Pijte s rozumem – vzniklo v roce 2003 a sdružuje všechny významné výrobce a distributory lihovin v Česku. Co je jeho smyslem?

Myšlenka organizace našeho typu přišla ze západu, kde si firmy začaly uvědomovat zodpovědnost za produkty, které vyrábějí nebo s nimi obchodují. FÓRUM PSR se zabývá především osvětovými projekty proti zneužívání, tedy nadměrnému pití alkoholu. Společně s obdobnou pivovarnickou organizací a s ministerstvem dopravy vedeme kampaň proti alkoholu za volantem DOMLUVMESE (www.domluvmese.cz) či provozujeme osvětový web pro mladistvé www.pobavmeseoalkoholu.cz, plánujeme i přednášky ve školách. Kromě toho Fórum vyhlásilo vlastní etický kodex, zvláště se týkající reklamy. Sledujeme i etičnost reklam jiných výrobců alkoholu a v několika případech jsme již docílili, že byla rozporuplná reklama stažena.


Jak máme rozumět heslu „pít s rozumem“?

Obecně platí: alkohol jako takový není problém. Problém je nadměrné pití. Zdravá míra požívání alkoholu je u každého jiná, liší se podle pohlaví, fyzické konstituce atd., obecně se ale mluví o tzv. standardních jednotkách, odpovídajících zhruba 10 g alkoholu (tj. řekněme třetinka desetistupňového piva), s tím, že bezpečná míra je pro muže tři, pro ženy dvě standardní jednotky denně. Což však rozhodně neznamená, že když člověk několik dní nepije, má pak svou míru „dohánět“.


Jako hlavní negativa zneužívání alkoholu se uvádějí vysoká dopravní nehodovost či dopady na lidské zdraví. Jaké další důsledky bychom měli brát v potaz?

Když se to s alkoholem přehání, dopadů může být opravdu mnoho. Například násilí, ve zdravotní oblasti pak cirhóza, rakovina jater, infarkt. Ale zde bývá vlivů víc, člověk, který nepřiměřeně pije, má obvykle celkově špatnou životosprávu. Co se týče alkoholu za volantem, nehodovost u nás je nejnižší v Evropě. Bohužel všakoproti roku 2008 sledujeme velký nárůst v počtu obětí na životech.


Pijeme-li s rozumem, může alkohol našemu zdraví prospět?

O tom není pochyb. Určité malé množství je prospěšné především v prevenci kardiovaskulárních chorob. Podle odborných studií chybují nejen ti, kdo pijí přesmoc, ale i abstinenti, protože ti nevyužívají zdravý potenciál, který v alkoholu je.


Čím si můžeme vysvětlit všeobecnou velkou oblibu alkoholu? Společně popíjíme, dáváme si láhve jako dárky, bavíme se pijáckými historkami…

Alkohol tu byl vždycky. Ve starém Egyptě se vařilo pivo, jinde se lisovalo víno. Jiné kultury zase kouří hašiš či užívají koku. Používat omamné látky je podle všeho v lidské přirozenosti. Vůbec nepít je tedy zrovna takový extrém jako alkohol nadužívat - svým způsobem je abstinence něco jako celibát. A k některým událostem – k oslavám či na rande – alkohol tradičně patří.


Protože jsou to mimořádné, posvátné okamžiky a alkohol byl vždycky kladen do souvislosti s posvátným, božským?

Přesně tak.


Co pijete vy?

Všechno, co je dobré. A líbí se mi, že kvalitní alkohol má často nesmírně dlouhou tradici: jistý německý pivovar má ve znaku letopočet 1050! Správně pít chci časem naučit i svoje děti. Zatím jim ale dávám nanejvýš líznout pěny.

ALENA SCHEINOSTOVÁ

Katolický týdeník, No 16/09, 14.04.2009

Originál článku zde: Katolicky tydenik

Admin ; Přečteno: 26790 x