ČT24: Česko se zapojilo do Evropské noci bez nehod

ENWA_ano

Praha - Dopravních nehod pod vlivem alkoholu u řidičů každý rok přibývá. Dobrovolníci se proto snaží přimět mladé lidi přemýšlet o následcích nezodpovědného jednání. Organizace, která se v barech v Česku vůbec poprvé pokusila upozornit na nebezpečí alkoholu za volantem, má název Zodpovědní mladí řidiči. Akce je pak známá jako Evropská noc bez nehod.
V barech a klubech napříč Českem změřila skupina dobrovolníků v bílých trikotech všem návštěvníkům, kteří projevili zájem, množství alkoholu v krvi. Přátelskou formou s nimi pak diskutovala o nebezpečích, která kombinace alkoholu a řízení přináší.
Podle dopravních expertů si Česko v počtu usmrcených z důvodu alkoholu v evropském meřítku vede relativně dobře. Oproti Polsku, kde evidují 27 procent mrtvých, se v tuzemsku jedná asi o 4 procenta. "V těch čtyřech procentech zhruba 25 až 30 procent jsou mladí řidiči ve věku 18 až 25 let," upřesnil dopravní specialista Jaroslav Hořín. Evropská noc bez nehod Evropská noc bez nehod
Evropská noc bez nehod se poprvé uskutečnila v roce 1995 v Belgii. Letos se do akce zapojilo všech 27 členských států Evropské unie.

- David Binar, ředitel Fóra PSR (Pij s rozumem): "V klubech si mladí lidé užívají, ztrácejí soudnost, a když jedou zpátky, tak se stávají tragické nehody."
- Video: Reportáž Zuzany Hálové

http://www.ct24.cz/doprava/69916-cesko-se-zapojilo-do-evropske-noci-bez-nehod/
© 2009 Česká televize

Admin ; Přečteno: 18436 x