Užívejme si velikonočních svátků - ale prosím rozumně!

Informační servis
FÓRUM PSR (Praha, 30.3.2010)

Blíží se Velikonoce, svátky spojené s oslavou jara a nového života. Mnoho z nás se vydá k příbuzným, na setkání se známými a kamarády.

A jak je u nás dobrým zvykem, k takovým radostným setkáním patří nějaká ta sklenička - ať už vína, piva či něčeho silnějšího.

VelikonoceVůbec nic proti tomu - koneckonců jako výrobci lihoviny bychom byli sami proti sobě - ale vždy je dobré vědět - ne to odsunout do podvědomí, ale skutečně si to uvědomit - jaké důsledky může mít, když to s množstvím těch skleniček přeženeme. Taková "kocovina" přitom může být tím nejmenším zlem. Co je nevolnost a bolení hlavy proti "tiché domácnosti" způsobené slovíčkem, které by nás za střízliva nenapadlo, proti úrazu způsobenému ztracenou rovnováhou. Nebo nedej Bože proti tragické dopravní nehodě.

Je zapotřebí mít na mysli, že čím víc alkoholu člověk vypije, tím přesvědčenější je, že se mu přece nic nemůže stát - a tím je náchylnější udělat nějakou tu hloupost. A taková hloupost může nepěkně ovlivnit nejen život jeho, ale i životy jiných.

Velikonoční svátky patří k těm obdobím, kdy se stane nejvíc dopravních nehod, přitom mnohé z nich bývají zaviněny pod vlivem alkoholu. V loňském roce jich bylo celkem 560, u 31  z nich byl ve hře alkohol. Tyto nehody si vyžádaly celkem 3 lidské životy, jenom na Velikonoční neděli zahynuli 2 lidé. To znamená, že o velikonoční neděli v roce 2009 byl u každé 8. dopravní nehody přítomen alkohol. Nejtragičtější Velikonoce na českých silnicích byly v roce 2003, kdy zemřelo 25 lidí, v roce 2002 jich bylo 22. Soboty a neděle jsou dlouhodobě dny s největším počtem dopravních nehod zaviněných pod vlivem alkoholu, v průměru je o sobotách a nedělích 4x vyšší četnost dopravních nehod zaviněných pod vlivem alkoholu.

Nezodpovědné chování za volantem v kombinaci se špatným počasím mívá tragické následky. A předpověď počasí na letošní velikonoční svátky nevěstí nic dobrého. Je dobře, že policie plánuje posílení silničních kontrol... Počítejte i s tím, že se o svátcích ve větší míře objeví i nezkušení a sváteční řidiči, v případě hezkého počasí i motocyklisté a cyklisté.

Užívání alkoholických nápojů je pro mnohé běžnou záležitostí. A jak už u "běžných" věcí bývá, často si myslíme, že o nich prakticky všechno důležité víme. Ale je tomu skutečně tak?
Věděli jste například, že když vypije žena dvě skleničky, má v krvi stejné množství alkoholu jako stejně vážící muž, když vypije skleničky tři? (Je to proto, že ženy mají v poměru k mužům méně vody v těle, takže koncentrace alkoholu v jejich krevním řečišti je proporcionálně vyšší.) Nebo že žádná káva nebo sprcha vám nepomůže rychleji vystřízlivět? Odbourávání alkoholu totiž nelze nijak urychlit. Informace o působení alkoholu na lidské tělo nebo tipy, jak v pohodě a ve zdraví přestát nějakou tu - třeba velikonoční - oslavu najdete na www.pijsrozumem.cz. Než se člověk vrhne do víru oslav, určitě mu neuškodí, když si některé užitečné vědomosti týkající se alkoholu osvojí, případně osvěží.

Velikonoce jsou svátkem radosti - křesťané se radují z vzkříšení Spasitele, zima je překonána a začíná jaro. Přejme si, aby byly radostné jak Velikonoce, tak i dny následující.

Na zdraví!

LOGA_PSR_ERSCh

 


Zprávu ve formátu pdf najdete ZDE

Informace zpracovalo sdružení FÓRUM PSR (zodpovědní výrobci alkoholu), jehož cílem je minimalizovat dopady zneužívaní alkoholu.
Jedna z oblasti, kde alkohol může mít fatální důsledky, je silniční provoz. Ve snaze zamezit nehodám zaviněným pod vlivem alkoholu podporuje FÓRUM PSR kampaň Ministerstva dopravy ČR - BESIP DOMLUVME SE. Zároveň sdružení sbírá informace, které umožní identifikovat nejproblémovější skupiny řidičů, aby bylo možné v rámci prevence cíleně se na tyto skupiny zaměřit.

Tato tisková zpráva je součástí projektu mapujícího dopad alkoholu na silniční provoz. Smyslem projektu je v souladu se závazkem sdružení FÓRUM PSR v rámci Evropské charty bezpečnosti silničního provozu snížit počet obětí alkoholu za volantem cíleným zaměřením na nejproblémovější skupiny řidičů.

Kontakty:
David Binar
FÓRUM PSR
602 321 560
www.pijsrozumem.cz

Jaroslav Hořín
odborný konzultant pro bezpečnost silničního provozu
720 424 435


www.pijsrozumem.cz
http://www.erscharter.eu/

 

Admin ; Přečteno: 17398 x