Slunce, dovolená a alkohol – to je nebezpečný koktejl i pro toto léto.

O letošních letních prázdninách se FÓRUM PSR zaměří na letní open-air festivaly
FÓRUM PSR (Praha, 25.06.2010)

Slunce, dovolená a alkohol – zní to jako perfektní scénář pro prázdniny. Vstupujeme do vrcholné turistické sezóny a proto stojí za připomínku, že takovýto koktejl dokáže zruinovat nejenom vaši dovolenou, ale i celý život.

Slunce_velkaV následujících dvou měsících se vydají tisíce lidí na svoji dovolenou za sluncem, léto je dobou hudebních open-air festivalů, kde se každoročně schází tisíce mladých lidí. Uvolněná atmosféra při dovolené vede k vyšší konzumaci alkoholu a to i při vyšších letních teplotách. Z toho důvodu se FÓRUM PSR o letošních letních prázdninách zapojí do kampaně Ministerstva dopravy Domluvme se! www.domluvme-se.cz), kde budou mít mladí návštěvníci letních festivalů možnost otestovat si přímo na nich svou hladinu alkoholu v krvi a tudíž se zodpovědně rozhodnout, zda řídit či neřídit.

„Lidé na dovolené si často neuvědomují možné účinky slunce a alkoholu. Léto přináší mnoho příležitostí, kdy je konzumován alkohol na volných plochách, pod zářícím sluncem – ať jsou to setkání s přáteli, zahradní party, ale i koncerty a open - air festivaly. Zde se většinou ve vyšší míře konzumuje alkohol. Proto pokud jedete s přáteli osobním automobilem za zábavou, vždy se dohodněte, kdo nebude pít alkohol a odveze vás bezpečně zpátky. Pokud k dohodě nedojde, určitě se vyplatí v místě přespat, než riskovat jízdu pod vlivem alkoholu“ uvedl David Binar, výkonný ředitel sdružení FÓRUM PSR.

Zde je několik tipů, které mohou pomoci případným problémům předejít:

  1. Alkohol vás dehydratuje a za horka je to o to horší. Pijte s přestávkami a denně vypijte nejméně litr a půl vody
    Předcházejte rizikovým situacím, zejména po pár drincích v noci jít po silnici je velice nebezpečné
  2. Alkohol a sport se vylučují. Plavání s alkoholem v krvi je vysoce rizikovou záležitostí a hraničí se zahráváním si s vlastním životem
  3. Jsme národ kutilů a chalupářů a mnozí z nás využijí letní dovolené ke zvelebování svého sídla. I zde je nutné vědět, že alkohol a například motorová pila k sobě v žádném případě nepatří, a to i když vypije třeba jenom jedno pivo
  4. Alkohol přináší únavu. I přes to, že je v zahraničí povolené určité množství alkoholu v krvi řidiče (nejčastěji 0,5 promile), raději neriskujte a dodržujte limit platný v České republice, tj. 0,00 promile. Je zapotřebí si uvědomit, že v zahraničí hrozí za překročení stanoveného limitu alkoholu v krvi, případně při způsobení dopravní nehody pod vlivem alkoholu, drakonické tresty.
  5. V některých státech je konzumace alkoholu buď vůbec zakázaná (muslimské státy), nebo je zakázaná jeho konzumace na veřejnosti (například ve většině států USA)
  6. Pokud čekáte na letišti, kontrolujte vaši konzumaci alkoholu tak, aby nepřesáhla únosnou míru. Mohlo by se vám velice rychle stát, že vás letecký přepravce vyloučí z přepravy a vy na dovolenou neodletíte

 

Zpráva ve formátu PDF je ZDE

Příloha:
Relativní riziko řidiče být účastníkem dopravní nehody v závislosti na množství alkoholu
Podíl usmrcených při nehodách zaviněných pod vlivem alkoholu z celkového počtu usmrcených osob v procentech (2007)
ZDE


Informace zpracovalo sdružení FÓRUM PSR (zodpovědní výrobci alkoholu), jehož cílem je minimalizovat dopady zneužívaní alkoholu.
Jedna z oblasti, kde alkohol může mít fatální důsledky, je silniční provoz. Ve snaze zamezit nehodám zaviněným pod vlivem alkoholu podporuje FÓRUM PSR kampaň Ministerstva dopravy ČR - BESIP DOMLUVME SE. Zároveň sdružení sbírá informace, které umožní identifikovat nejproblémovější skupiny řidičů, aby bylo možné v rámci prevence cíleně se na tyto skupiny zaměřit.

Tato tisková zpráva je součástí projektu mapujícího dopad alkoholu na silniční provoz. Smyslem projektu je v souladu se závazkem sdružení FÓRUM PSR v rámci Evropské charty bezpečnosti silničního provozu snížit počet obětí alkoholu za volantem cíleným zaměřením na nejproblémovější skupiny řidičů.


Kontakty
David Binar   
FÓRUM PSR   
602 321 560   
binar@forum-psr.cz  
www.pijsrozumem.cz

Jaroslav Hořín
odborný konzultant pro bezpečnost silničního provozu
720 424 435
j.horin@seznam.cz

www.pijsrozumem.cz   
www.erscharter.eu

F-PSR - ERSCharter

Admin ; Přečteno: 18476 x