AKTUALITY

Pije se víc než dřív, osvěta je nutná, shodují se rodiče

11. prosince 2013 – Alkohol se dnes pije jednoznačně víc než v době našich rodičů, domnívá se přes 50 % respondentů ankety Fóra Pijte s rozumem, která zkoumala fungování rodinné osvěty v oblasti zneužívání alkoholu. Většina rodičů si také myslí, že protialkoholová prevence by měla být i součástí školní výuky, byť jen část z nich považuje alkohol za srovnatelnou hrozbu jako drogy, proti nimž je prevence v současnosti široce rozšířená.

» Zobrazit celý článek

 

Pobavili jsme se o alkoholu s více než 25 000 žáky po celé ČR

3. prosince 2013 – Od roku 2009 spolupracuje Unie výrobců a dovozců lihovin ČR s neziskovou organizací SANANIM. Cílem této spolupráce je zvýšit informovanost dětí, rodičů i škol o problematice zneužívání alkoholu, která je často ve školních osnovách opomíjena.

» Zobrazit celý článek

 

Řízení v opilosti či problémy se zákonem: mladí pijáci jsou rizikovou skupinou nejen kvůli závislosti

24. října 2013 – Je jim mezi 19 a 30 lety, studují či pracují a alkohol je pro ně „jen“ víkendové rozptýlení. Ačkoliv mladí dospělí nebývají často alkoholiky, z hlediska užívání alkoholu patří mezi rizikové skupiny. Návalové pití ve velkém množství může mít za následek nejen úrazy, ale často také úmrtí. Mladí pijáci jsou také vystaveni většímu riziku, že je jednou potká osud alkoholika či je skolí smrtelná nemoc.

» Zobrazit celý článek

 

Cucnutí piva dítěti neublíží. Velký omyl, tvrdí odborníci

10. září 2013 – Mnoho rodičů vůbec netuší, že pouhé „cucnutí” piva, vína či lihoviny například ve formě sladkého likéru může u dítěte v brzkém věku způsobit i závažné zdravotní problémy. Zvláště u malých dětí může i malé množství alkoholu způsobit lehkou otravu a později komplikace ve vývoji mozku, paměti a jeho celkové inteligence. Navíc se silně zvyšuje pravděpodobnost budoucího vzniku závislosti na alkoholu a drogách. A přesto z průzkumů 1. lékařské fakulty UK vyplývá, že každé 10. české dítě ve věku 11 let má již zkušenost s opilostí.

» Zobrazit celý článek

 

Alkohol ohrožuje ženy více než muže. Na vině jsou utišující léky i slabší játra

26. srpna 2013 – Zatímco dříve bylo nevídané, aby v hospodě seděla s muži u půllitru žena, v současné době je pití alkoholu u žen na vzestupu. Ženy sice i dosud pijí alkohol v menší míře než muži, nadměrné pití má pro ně však závažnější důsledky než pro jejich mužské protějšky. Ženský alkoholismus si tak zaslouží zvláštní pozornost.

» Zobrazit celý článek

 

V letošním roce oslaví vysvědčení alkoholem o 33 % méně nezletilých

27. června 2013 – Konec školního roku bývá pro školáky typickou příležitostí k oslavám. Anketa platformy Fórum Pijte s rozumem, která oslovila 300 školáků, ukázala, že dvě třetiny oslovených plánují slavit předání vysvědčení. Zatímco v loňském roce se přiznalo 62 % nezletilých studentů, že v rámci oslav budou konzumovat alkohol, letos jich je o polovinu méně (29 %). Podle výsledků ankety většina studentů (95 %) přitom ví, že konzumovat alkohol smí až od 18 let a dvě třetiny mladistvých již hovořily se svými rodiči o negativních důsledcích konzumace alkoholu.

» Zobrazit celý článek

 

Jaké je rozumné denní množství alkoholu?

11. června 2013 – Popíjení alkoholu s přáteli v rozumné míře může velmi dobře doplnit zábavu, a také přinést veselé momenty a relaxaci. Naopak nadměrné pití nebo dokonce opilost může způsobit značné obtíže. Málokdo se ale běžně zamýšlí, kolik vlastně znamená to často zmiňované „přiměřené množství“ alkoholu, a kde je hranice denního rozumného pití, které nezpůsobí zdravotní následky.

» Zobrazit celý článek

 

FPSR: Každý druhý Čech zná člověka, který dostal o Velikonocích pokutu za alkohol

29. března 2013 – Každý druhý Čech zná ve svém okolí alespoň jednoho člověka, který byl v minulosti o Velikonočním pondělí pokutován za alkohol při řízení. Z ankety, kterou realizovalo neziskové sdružení Fórum Pijte s rozumem, dále vyplývá, že 36 % mužů a 18 % žen o loňských Velikonocích usedlo za volant po požití alkoholu. Riziko dopravních nehod v tomto období bývá vyšší i z toho důvodu, že se většina lidí vypravuje na venkov.

» Zobrazit celý článek

 

Jak se s dětmi pobavit o alkoholu během Vánoc a Silvestra?

4. prosince 2012 – Poslední týdny v roce jsou nejen obdobím zimy a odpočinku, ale také obdobím hojnosti jídla a setkávání s rodinou a přáteli. Tyto okamžiky jsou často zpříjemněny nejen cukrovím, ale také sklenkou alkoholu. Podle odborníků je zvlášť důležité, aby rodiče v tomto období nezapomínali komunikovat s dětmi o alkoholu a vysvětlili jim, že alkohol nepřináší jen veselí, ale může způsobit i zdravotní rizika.

» Zobrazit celý článek

 

83 % českých škol si myslí, že by rodiče měli s dětmi preventivně hovořit o alkoholu

17. října 2012 – Rodiče by měli v prevenci pití alkoholu hrát větší roli, myslí si zástupci škol. Vyplývá to z ankety, kterou realizovalo Fórum Pijte s rozumem mezi 130 základními školami po celé České republice. Všechny školy uvedly, že mají ve svých vzdělávacích osnovách zahrnuté jak informace o zákonech spojených s konzumací alkoholu u mladistvých, tak negativní dopady alkoholu na dětský organismus. Nejúčinnější preventivní apel však má vycházet od rodiny.

» Zobrazit celý článek

 

FPSR: 61 % občanů si myslí, že stát měl u „Kauzy Methanol“ postupovat razantněji

14. září 2012 - Podle ankety Fóra Pijte s rozumem (FPSR), které provozuje Unie výrobců a dovozců lihovin ČR, si téměř dvě třetiny občanů (61 %) myslí, že stát měl postupovat v případě nelegálních prodejů lihovin razantněji. „Kauza Methanol“ ovlivnila každého třetího občana (31 %) v jeho zvyklostech při konzumaci alkoholu. Jen 16 % občanů si ovšem připouští, že by se něco podobného mohlo stát i jim. Každý druhý (55 %) si myslí, že vyšší zdanění alkoholu zvyšuje riziko rozvoje nelegálního trhu a riziko otrav.

» Zobrazit celý článek  

 

FPSR: Téměř polovina řidičů se přiznala k řízení pod vlivem alkoholu  

11. září 2012 – Téměř polovina řidičů (47 %) alespoň jednou v životě usedla za volant po požití alkoholu, vyplývá z ankety realizované Fórem Pijte s rozumem. Dva ze tří řidičů (65 %) přitom uvedli, že dobře znají zákon, který stanovuje nulovou hladinu alkoholu v krvi za volantem. Varující je, že až 59 % řidičů ignoruje zrádný zbytkový alkohol. Přitom v roce 2011 byla každá 14. nehoda způsobená alkoholem za volantem. Statistiky za prvních osm měsíců roku 2012 nejsou o mnoho lichotivější. U více jak 56 % nehod zaviněných pod vlivem alkoholu, byla u viníka nehody zjištěna hladina alkoholu 1,5 ‰ a větší.

» Zobrazit celý článek  

 

Prodej lihovin v ČR klesá již třetí rok v řadě

27. srpna 2012 – Podle údajů Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL) došlo v prvním pololetí roku 2012 k meziročnímu poklesu prodeje lihovin o 7 %.  Pokračuje tak trend započatý v roce 2010, kdy byla zavedena vyšší spotřební daň. UVDL se podílí na přípravě opatření proti černému trhu, který může výrobcům lihovin ubírat až 20 % prodejů. Roční objem lihovin prodaných v Česku se pohybuje kolem 55 mil. litrů. V přepočtu na hlavu tak Češi konzumují přibližně stejný objem lihovin jako v Německu, zato mnohem méně než Poláci či Slováci. UVDL přesto nepodceňuje rizika spojená s neodpovědným či nadměrným pitím alkoholu a prostřednictvím aktivit Fóra Pijte s rozumem podporuje prevenci.

» Zobrazit celý článek

 

Sedm z deseti mužů se během letu posilňuje alkoholem

30. července 2012 - Nepříjemné pocity v letadle až strach z létání provází při cestě na dovolenou mnoho cestujících. Jako léčebný prostředek proti této fobii volí mnozí z nich „drink na kuráž“. Podle ankety Fóra Pijte s rozumem se dokonce 68 % mužů povzbuzuje během letu alkoholem, a to především pivem. Téměř polovina všech dotazovaných žen přiznává kladný vztah k alkoholickým nápojům při letu. Na rozdíl od mužů preferují víno, destiláty a koktejly. Nepříjemnou společnost opilého cestujícího přitom zažil každý třetí muž a každá pátá žena.

» Zobrazit celý článek

 

Dvě třetiny vodáků netuší, že alkohol za pádlo nepatří

11. července 2012 – Až 87 % mužů a žen považuje alkohol za součást vodácké výbavy, vyplývá to z ankety sdružení Fóra pijte s rozumem. Více jak polovina mužů (56 %) přiznává, že konzumuje alkohol v kempu i na plavidle. Ženy jsou v tomto ohledu svědomitější, alkohol si dopřávají většinou až v kempu (47 %). Alarmující je fakt, že téměř každý druhý dotázaný vodák (41 %) sjíždí jezy, i když je posilněný alkoholem. Přitom dvě třetiny respondentů neví, že jim hrozí pokuta až 5 000 Kč a zákaz splouvání řek, pokud by jim státní plavební správa při dechové zkoušce naměřila promile v krvi.

» Zobrazit celý článek

 

Přivítají školáci prázdniny opět alkoholem?

28. června 2012 – Na konci školního roku se pravidelně objevují zprávy o podnapilých mladistvých. Z výsledků ankety sdružení Fórum Pijte s rozumem vyplývá, že 69 % nezletilých chlapců a více než polovina (54 %) stejně starých dívek bude během oslavy konce školního roku pít alkohol. 31 % dotázaných přiznalo zkušenost s alkoholem během dětského letního tábora. Každý druhý nezletilý chlapec a stejně stará dívka uvedla, že si na dovolené s rodiči dopřeje skleničku alkoholu. Informace o tom, jak s dětmi správně mluvit o alkoholu, naleznou rodiče a učitelé na stránce www.pobavmeseoalkoholu.cz.

» Zobrazit celý článek

 

Více než polovina rodičů neumí svým dětem vysvětlit rizika alkoholu

5. června 2012 – Alkohol ochutná už před dosažením zletilosti většina dětí, podle evropských statistik je průměrným věkem prvního požití alkoholu dokonce 11 let. Málokteří rodiče se však s nimi umí včas pobavit o alkoholu. Jak vyplývá z ankety sdružení Fórum Pijte s rozumem, rodiče se sice často snaží s dětmi o alkoholu promluvit, své ratolesti však informují nedostatečně. Význam prevence alkoholu podceňuje až 60 % rodičů dětí v pubertálním věku. Pomoci zlepšit situaci mohou stránky www.pobavmeseoalkoholu.cz.

» Zobrazit celý článek

 

Více než polovina cyklistů pije během vyjížděk na kole alkohol

14. května 2012 – Pití alkoholu za řidítky není žádnou raritou. Jak vyplývá z ankety sdružení Fórum Pijte s rozumem pije alkohol při vyjížďkách na kole až polovina mužů (53 %) a třetina žen (28 %). Většina dotázaných mužů nepovažuje alkohol za řídítky za velké riziko. Přitom každý druhý přiznal (47 %), že má on nebo jeho známý za sebou nehodu na kole pod vlivem alkoholu. U mužů nad 40 let má dokonce 9 z 10 zkušenost s cyklistickou nehodou v důsledku popíjení alkoholu.

» Zobrazit celý článek

 

Téměř čtvrtina mužů řídila o Velikonocích v podnapilém stavu

6. dubna 2012 - Celkem 23,6 % mužů se přiznalo, že v minulosti během velikonočních svátků usedlo za volant svého vozidla v podnapilém stavu. Vyplývá to z ankety neziskového sdružení Fórum Pijte s rozumem, které tvoří významní výrobci a distributoři lihovin v České republice. Anketa se uskutečnila na konci letošního března. Ženy se přitom v tomto ohledu prokázaly jako zodpovědnější, řízení v podnapilém stavu během Velikonoc přiznalo přibližně 10 % z nich. Přestože jsou Velikonoce svátkem jara, bývají i obdobím častých autonehod zapříčiněných alkoholem.

» Zobrazit celý článek

 

Dopravní nehody s alkoholem o letních prázdninách 2010

21.09.2010 - O letních prázdninách roku 2010 bylo při 1.056 dopravních nehodách zjištěn alkohol; při dvou dopravních nehodách byla zjištěna přítomnost alkoholu a drog. Při těchto nehodách bylo 9 osob usmrceno, 65 osob těžce zraněno a 469 osob zraněno lehce. Při nehodách s kombinací alkohol a drogy byly dvě osoby usmrceny a tři zraněny.

» Zobrazit celý článek

 

Nejvíce zabíjejí řidiči s více než 1 promile alkoholu v krvi

29.07.2010 - V 1. pololetí roku 2010 bylo hlášeno Policii ČR celkem 2.230 dopravních nehod, kdy byl viník dopravní nehody pod vlivem alkoholu. Při těchto dopravních nehodách bylo 32 osob usmrceno a 1.050 osob zraněno. V porovnání se stejným obdobím roku 2009 je pozitivní, že všechny ukazatele alkoholu za volantem klesají. Počet nehod klesl o 480 dopravních nehod, počet usmrcených klesl o 28 osob a počet zraněných o 202 osob.

» Zobrazit celý článek


Léto s DOMLUVME SE! 

07.07.2010 - Festivalem Rock for People v Hradci Králové ve dnech 4. až 8. července 2010 odstartovala letošní preventivní kampaň „DOMLUVME SE!“ zaměřené proti alkoholu za volantem. Tato kampaň je již čtvrtým rokem pořádaná Ministerstvem dopravy, oddělením BESIP ve spolupráci se sdružením zodpovědných výrobců lihovin FÓRUM PSR a Iniciativou zodpovědných pivovarů. Její cíl je prostý – přesvědčit mladé návštěvníky letních festivalů, aby nesedali za volant po požití alkoholu nebo aby nesedli do vozidla, které chce řídit opilý řidič. Do konce srpna 2010 se proto na festivalech České hrady, Benátská noc, Sázava Fest a Moravské hrady (od 9. července do 28. srpna 2010 na celkem 11 festivalech v Čechách i na Moravě) můžete setkat s týmem kampaně „DOMLUVME SE!“ u kterého si můžete zjistit jak vaši aktuální hladinu alkoholu tak i získat užitečné informace o nebezpečí alkoholu za volantem

» Zobrazit celý článek

 

Slunce, dovolená a alkohol – to je nebezpečný koktejl i pro toto léto

25.06.2010 - V následujících dvou měsících se vydají tisíce lidí na svoji dovolenou za sluncem, léto je dobou hudebních open-air festivalů, kde se každoročně schází tisíce mladých lidí. Uvolněná atmosféra při dovolené vede k vyšší konzumaci alkoholu a to i při vyšších letních teplotách. Z toho důvodu se FÓRUM PSR o letošních letních prázdninách zapojí do kampaně Ministerstva dopravy Domluvme se! www.domluvme-se.cz), kde budou mít mladí návštěvníci letních festivalů možnost otestovat si přímo na nich svou hladinu alkoholu v krvi a tudíž se zodpovědně rozhodnout, zda řídit či neřídit.

» Zobrazit celý článek

 

Dopravní nehody zaviněné pod vlivem alkoholu ve Středočeském kraji v období let 2005 až 2009

7.6.2010 - V roce 2009 oproti roku 2008 došlo i přes celkový pokles usmrcených osob v České republice k výraznému počtu usmrcených osob při dopravních nehodách zaviněných pod vlivem alkoholu, a to o 43 usmrcených osob. Středočeský kraj se na tomto nárůstu podílel výrazně, a to nárůstem 6 usmrcených osob při nehodách zaviněných řidiči motorových vozidel.

» Zobrazit celý článek

 

Dopravní nehody zaviněné pod vlivem alkoholu v 1. čtvrtletí 2010

10.5.2010 - V prvním čtvrtletí 2010 bylo Policii ČR hlášeno celkem 843 dopravních nehod zaviněných pod vlivem alkoholu. Při těchto nehodách byly 4 osoby usmrceny a 315 osob bylo zraněno. Oproti 1. čtvrtletí 2009 došlo v 1. čtvrtletí 2010 k poklesu počtu dopravních nehod zaviněných pod vlivem alkoholu o 375 dopravních nehod, k poklesu počtu usmrcených osob při těchto nehodách o 23 osob a počtu zraněných o 159 osob

» Zobrazit celý článek


Dopravní nehody o Velikonocích v roce 2010

9.4.2010 - O Velikonocích v letošním roce došlo k celkem 586 dopravním nehodám, při kterých bylo 6 osob usmrceno, 31 osob bylo těžce zraněno a 215 osob bylo lehce zraněno.

» Zobrazit celý článek

 

Užívejme si velikonočních svátků - ale prosím rozumně!

31.03.2010 - Blíží se Velikonoce, svátky spojené s oslavou jara a nového života. Mnoho z nás se vydá k příbuzným, na setkání se známými a kamarády. A jak je u nás dobrým zvykem, k takovým radostným setkáním patří nějaká ta sklenička - ať už vína, piva či něčeho silnějšího. Vůbec nic proti tomu - ale vždy je dobré vědět - jaké důsledky může mít, když to s množstvím těch skleniček přeženeme.

» Zobrazit celý článek

 

Společně proti alkoholu za volantem

30.03.2010 - Pod heslem "Společně za omezení řízení pod vlivem alkoholu" se v Obecním domě v Praze uskutečnil 29. března 2010 mezinárodní seminář k této problematice. Jednání poukázalo na nutnost spolupráce všech složek působících v oblasti bezpečnosti silničního provozu a to jak při tvorbě právní úpravy, tak i v prevenci a represi. I přes to, že v celoevropském měřítku patří Česká republika z pohledu dopravních nehod zaviněných pod vlivem alkoholu k těm lepším státům, 123 usmrcených osob při dopravních nehodách zaviněných pod vlivem alkoholu v roce 2009 je varovný údaj.

» Zobrazit celý článek

 

Alkohol za volantem v roce 2010

16.02.2010 - Aktuální statistiky

» Zobrazit seznam

 

Tipy a nápady jak v pohodě přežít Vánoce

20.12.2009 - Vánoce a konec roku jsou tady. A s nimi mnoho příležitostí tyto svátky patřičně oslavit. My pro vás máme několik málo tipů, jak si všech těch večírků užít tak, aniž by následující den bylo čeho litovat...

» Zobrazit celý článek

 

DOMLUVME SE! - Projekt proti alkoholu za volantem pokračuje

Praha, 13. listopad 2009 – „Jedete za zábavou autem? Domluvte se předem, kdo bude řídit na cestě domů.“ Tyto dvě věty jsou ústředním motivem kampaně DOMLUVME SE!, zaměřené proti alkoholu za volantem u mladých řidičů do 25 let. Snaží se je motivovat k tomu, aby se před tím, než vyrazí za zábavou, domluvili, kdo z nich nebude večer pít alkohol a ostatní bezpečně dopraví domů. Inspirací se stala celoevropská kampaň pod názvem Eurobob. V České republice se pořádá tato kampaň již od roku 2004. DOMLUVME SE! je společný projekt oddělení BESIP Ministerstva dopravy, Iniciativy zodpovědných pivovarů a sdružení zodpovědných výrobců lihovin FÓRUM PSR.

» Zobrazit celý článek

 

Výstava autorských děl projektu ke shlédnutí

FÓRUM PSR (Praha, 27.10.2009)
Autorská díla k projektu "Komiksoví výtvarníci doporučují: Pij s rozumem!" budou ke shlédnutí v Praze. Při příležitosti konání letošního ročníku multimediálního komiksového festivalu KOMIKSFEST! budou obrázky od 2. do 28. listopadu vystaveny v Café Alternatif mezi Národním muzeem a Václavském náměstím.

» Zobrazit celý článek

 

V sobotu 17.října 2009 proběhla Evropská noc bez nehod

FÓRUM PSR (Praha, 19.10.2009)
V noci ze soboty 17. na neděli 18. října 2009 uspořádala organizace Zodpovědní mladí řidiči ve spolupráci se sdružením FÓRUM PSR (zodpovědní výrobci lihovin). …
Pokud se týká výsledků, 46 % těch účastníků akce, kteří se podrobili dechové zkoušce, mělo negativní výsledek, 54 % výsledek pozitivní. „Tyto údaje jsou varující a potvrzují data z policejních statistik, že dopravní nehody zaviněné mladými řidiči pod vlivem alkoholu jsou v České republice závažným problémem“ prohlásil po akci David Binar, výkonný ředitel sdružení FÓRUM PSR a dodal: „Je zřejmé, že potřeba preventivních aktivit obdobného druhu je u nás velice zapotřebí.“

» Zobrazit celý článek

 

Česko se zapojilo do Evropské noci bez nehod

ČT24, 18.10.2009
Praha - Dopravních nehod pod vlivem alkoholu u řidičů každý rok přibývá. Dobrovolníci se proto snaží přimět mladé lidi přemýšlet o následcích nezodpovědného jednání. Organizace, která se v barech v Česku vůbec poprvé pokusila upozornit na nebezpečí alkoholu za volantem, má název Zodpovědní mladí řidiči. Akce je pak známá jako Evropská noc bez nehod.

» Zobrazit celý článek

 

V sobotu 17. Října proběhne Evropská noc bez nehod

FÓRUM PSR (Praha, 16.10.2009)
17. října 2009 pořádá organizace Zodpovědní mladí řidiči ve spolupráci se sdružením FÓRUM PSR (zodpovědní výrobci lihovin), občanským sdružením SANANIM, které se zabývá prevencí a léčbou v oblasti drogových závislostí, a za podpory Ministerstva dopravy ČR, oddělení BESIP, akci s názvem "Evropská noc bez nehod". Tento projekt je zaměřen na propagaci a zvýšení povědomí o bezpečnosti silničního provozu a chce ukázat mladým řidičům, že pití alkoholu a řízení by se nemělo kombinovat.

» Zobrazit celý článek

 

Alkohol: Dobrá věc, je-li užívána s mírou

Katolický týdeník (No 16/09):
S Davidem Binarem, výkonným ředitelem sdružení zodpovědných výrobců lihovin FÓRUM PSR, jsme mluvili o rizicích a přínosech pití alkoholu.

» Zobrazit celý článek

 

Komiksoví autoři doporučují: Pij s rozumem!

FÓRUM PSR (Praha, 03.04.2009)
„Pij s rozumem!“ doporučují konzumentům alkoholu komiksoví výtvarníci. Své kresby vytvořili pro stránky www.pijsrozumem.cz, na kterých sdružení zodpovědných výrobců lihovin FÓRUM PSR propaguje umírněnou konzumaci alkoholických nápojů. Ve spolupráci s o.s. SEQENCE, vydavatelstvím komiksů a pořadatelem festivalu KomiksFEST!, oslovilo FÓRUM PSR významné české a slovenské komiksové autory se zadáním vytvořit autorské dílo, které by se s humorem a nadsázkou zabývalo problematikou alkoholu. Svými pracemi přispěly jak již známé osobnosti, jako autoři stripů Hana a Hana (Miloš Gašparec a Miloš Čermák) a Aloise Nebela (Jaromír Švejdík a Jaroslav Rudiš), tak zástupci nastupující generace (např. Jiří Grus nebo Jan Bažant).

» Vice v tiskové zprávě sdružení FÓRUM PSR

 

Řidiči se nebojí, pijí čím dál víc

Lidové noviny (24.02.2009)
„Dosavadní praxe, kdy byli všichni účastníci nehody testováni na alkohol v dechu, se u všech nehod bohužel částečně vytratí,“ předpovídá David Binar, ředitel sdružení zodpovědných výrobců lihovin.

» Zobrazit celou zprávu

 

Roste závažnost nehod pod vlivem alkoholu

FÓRUM PSR (Praha, 19.02.2009) – tisková zpráva
Přesto, že počet nehod zaviněných pod vlivem alkoholu dlouhodobě klesá, razantním způsobem roste jejich závažnost. S tím souvisí i nárůst trestných činů řidičů, jelikož stávající legislativa trestá za nedbalostní trestné činy ty řidiče, kterým bylo zjištěno více než jedno promile alkoholu v krvi.

» Vice v tiskové zprávě sdružení FÓRUM PSR

 

Pít a řídit Čechům nevadí. A počty obětí strmě rostou

Aktuálně (22.01.2009)
Na českých silnicích vloni ubylo usmrcených i bouraček, pozitivní čísla ovšem neplatí pro nejtragičtější nehody pod vlivem alkoholu. Kvůli řidičům, kteří se před jízdou napili, zemřelo 80 lidí - nejvíce od roku 2003.

» Zobrazit celou zprávu

 

Pili, řídili, zemřeli. Alkoholu za volantem zase přibývá

Týden.cz (21.01.2009)
"Nárůst obětí dopravních nehod zaviněných pod vlivem alkoholu je alarmující," říká David Binar, výkonný ředitel sdružení zodpovědných výrobců lihovin FÓRUM PSR.

» Zobrazit celou zprávu

 

Přítel mladých: alkohol

16. 11. 2008, Lidové noviny
U mladistvých Čechů se rozmáhá nadměrné pití alkoholu. Proti tomuto jevu se rozhodli bojovat i výrobci lihovin a jejich sdružení FÓRUM PSR.

» Zobrazit celou zprávu

 

Prohlášení realizátorů projektu DOMLUVME SE! k úmrtí Pavla Grohmana

28. 7. 2008
Chinaski jsou dlouhodobou oporou naší snahy o bezpečnější silnice. Tragickou nehodu Pavla Grohmana proto nevnímáme jen jako hluboké lidské neštěstí, ale jako nemilosrdnou nespravedlnost osudu.
Informace o projektu jsou přístupné na www.domluvme-se.cz.

» Zobrazit celou zprávu

 

Spuštěna preventivní webová stránka o alkoholu pro mladistvé

24. 4. 2008
www.pobavmeseoalkoholu.cz
Zamezit škodám působeným pitím alkoholu nezletilými se snaží dnes spuštěná webová stránka www.pobavmeseoalkoholu.cz. Stránka poskytuje rozsáhlé a užitečné informace o alkoholu zaměřené jak na mladistvé, tak na jejich rodiče i učitele. Návštěvníci se zde mj. dozví, co to vlastně alkohol je, jak působí, proč je dospívající organismus více ohrožen alkoholem, jak odolat skupinovému tlaku kamarádů nebo jaké jsou v Česku související zákony.

» Vice v tiskové zprávě sdružení FÓRUM PSR

 

Zahájena kampaň proti alkoholu za volantem

10. 4. 2008
Celostátní kampaň, jejímž cílem je přesvědčit mladé lidi, aby neřídili auto pod vlivem alkoholu a neriskovali tak své životy, odstartovala včera ve městě pod Ještědem.
Road show nazvaná Domluvme se!, která je zaměřená na snížení počtu dopravních nehod způsobených mladými řidiči pod vlivem alkoholu, proběhla včera v libereckých Lidových sadech, hodinu před koncertem populární kapely Wanastowi Vjecy.

 

Užívejme si velikonočních svátků - ale prosím rozumně!

20. 3. 2008
Než by člověk řekl "švec", po Vánocích jsou tady Velikonoce. Opět pádný důvod  k oslavám, k návštěvám, k výletům za příbuznými na druhou stranu republiky, ke skoku za kamarády o dům dál nebo jen vedle k sousedům.

» Zobrazit celou zprávu

Admin ; Přečteno: 448658 x